XXVI Sympozjum Oddziału Poznańskiego SEP „Sieci i instalacje 2023”

W dniach 22 i 23 listopada 2023 roku w Centrum Kongresowym Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu odbyło się XXVI Sympozjum z cyklu „Współczesne urządzenia oraz usługi elektroenergetyczne, telekomunikacyjne i informatyczne”. Sympozja te – zgodnie ze swoją wieloletnią tradycją – stanowią forum wymiany doświadczeń między specjalistami szeroko pojętej elektryki: elektrotechników, energetyków, elektroników, teletechników, automatyków, informatyków. Bieżąca edycja sympozjum nosiła tytuł: „Sieci i instalacje 2023”.

Organizatorami sympozjum był Oddział Poznański Stowarzyszenia Elektryków Polskich im. prof. Józefa Węglarza, Politechnika Poznańska oraz Wielkopolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa. Sympozjum odbywało się pod patronatem medialnym: Wiadomości Elektrotechnicznych, Biuletynu Organizacyjnego i Naukowo Technicznego SEP – SPEKTRUM, Miesięcznika Stowarzyszenia Elektryków Polskich – INPE oraz elektro.info.

Tematyka referatów prezentowanych na sympozjum obejmowała m.in. następujące zagadnienia:

• wyzwania i nowe zjawiska we współczesnych sieciach dystrybucyjnych wysokiego napięcia;
  • krajowa sieć dystrybucyjna – priorytety inwestycyjne;
  • generacja z OZE a straty energii elektrycznej w sieciach elektroenergetycznych;
  • nowe technologie i rozwiązania w instalacjach fotowoltaicznych;
  • zastosowanie układów 1-wire do sterowania i diagnostyki układów zasilania odbiorów energii;
  • taryfy dynamiczne i ich związek z dobowymi wykresami zużycia energii elektrycznej przez odbiorców;
  • ochrona odgromowa i przepięciowa prosumenckich magazynów energii;
  • przeciwpożarowy wyłącznik prądu w świetle regulacji prawnych i normatywnych;
  • zasilacze UPS w układach zasilania urządzeń elektromedycznych.

Autorami referatów wydanych drukiem w postaci oddzielnego zeszytu (ISBN 978-83-967134-2-1) byli pracownicy naukowo-dydaktyczni wyższych uczelni technicznych (Politechnik: Bydgoskiej, Poznańskiej i Wrocławskiej, Wydziału Energetyki WSKM w Koninie) przedstawiciele sektora energetyki (PSE S.A., ENEA S.A., Enea Operator Sp. z  o.o.) oraz producentów urządzeń dla sieci i instalacji elektrycznych. W sympozjum uczestniczyło ponad 150 osób z całej Polski oraz grupa uczniów Technikum Energetycznego i Zespołu Szkół Elektrycznych z Poznania. W obradach XXVI Sympozjum udział wzięli m.in. Dziekan Wydziału Automatyki, Robotyki i Elektrotechniki Politechniki Poznańskiej – prof. dr hab. inż. Wojciech Szeląg, Dziekan Wydziału Inżynierii środowiska i Energetyki Politechniki Poznańskiej – prof. dr hab. inż. Zbigniew Nadolny, Dziekan Wydziału Energetyki Wyższej Szkoły Kadr Menedżerskich w Koninie – dr hab. inż. Ryszard Batura, redaktorzy naczelni czasopism będących patronami medialnymi sympozjum – Krzysztof Woliński, Iwona Gajda, Marcin Wardach i Julian Wiatr.

Obrady XXVI Sympozjum odbyły się w pięciu sesjach plenarnych, na których zostało zaprezentowanych 19 referatów i 5 komunikatów firmowych.

W sesji otwierającej sympozjum przedstawiono dwa referaty generalne:

• Wybrane aspekty pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego w warunkach rosnącej generacji OZE;
  • Wyzwania dla polskiej elektroenergetyki wynikające ze zmian właścicielskich i rynkowych.

Ponadto zorganizowano sesję warsztatową n.t. ”Ocena wyższych harmonicznych prądu i napięcia z wykorzystaniem analizatorów PQ-Box.”.

Czynny udział w sympozjum wzięło 10 firm, z mianowicie: APS Energia – Stanisławów Pierwszy, ASTAT – Poznań, BEGHELLI-POLSKA – Rybnik, DEHN POLSKA – Warszawa, ELEKTROMONTAŻ – Poznań, HUBIX – Żabia Wola, JEAN MUELLER POLSKA – Warszawa, MIKRONIKA – Poznań, ORW-ELS – Nowa Sarzyna, ZPUE – Włoszczowa. Większość z firm przedstawiła swoja ofertę handlową na wystawie towarzyszącej sympozjum.

Obszerne sprawozdania z przebiegu XXVI Sympozjum OP SEP zostaną opublikowane w czasopismach pełniących patronat medialny nad sympozjum, w Biuletynie Wielkopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa oraz w Biuletynie Oddziału Poznańskiego SEP.

Otwarcie XXVI Sympozjum przez Prezes OP SEP – prof. dr hab. inż. Aleksandrę Rakowską (Fot. J. Głuchowski)

Prezentacja referatu przez Radosława Szczerbowskiego z Politechniki Poznańskiej (Fot. J. Głuchowski)

Prezentacja referatu przez Waldemara Dołęgę z Politechniki Wrocławskiej (Fot. J. Głuchowski)

Prezentacja referatu przez Michała Włodarczyka z Firmy HUBIX Sp. z o.o.- Żabia Wola (Fot. J. Głuchowski)