Relacja ze szkolenia "Dobór oprzewodowania w instalacjach elektrycznych w obiektach budowlanych"

W dniu 8 grudnia 2021 roku (po raz pierwszy w historii) odbyło się szkolenie online współorganizowane przez Oddział Poznański SEP im. prof. Józefa Węglarza oraz i Wielkopolską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa. Szkolenie miało charakter ogólnopolski i odbywało się na platformie internetowej Polski Izby Inżynierów Budownictwa. Referat szkoleniowy na temat „Dobór oprzewodowania w instalacjach elektrycznych w obiektach budowlanych ze względu na reakcje na ogień na podstawie obowiązujących przepisów i dobrych praktyk” wygłosił rzeczoznawca budowlany w specjalności instalacyjno-inżynieryjnej w zakresie sieci i instalacji elektrycznych, a jednocześnie wiceprzewodniczący Kolegium Sekcji Instalacji i Urządzeń Elektrycznych Oddziału Poznańskiego SEP - Kol. mgr inż. Łukasz Gorgolewski. W referacie przedstawiono obowiązujące przepisy zawarte w warunkach technicznych jakim powinny odpowiadać budynki oraz w powołanych w nich normach, określających wymagania w stosunku do oprzewodowania ze względu na jego reakcje na ogień. Wykazano, że wdrożenie rozporządzenia PE i Rady UE nr 305/2021 (CPR) dotyczącego materiałów budowlanych nie spowodowało automatycznie konieczności zmiany obowiązujących przepisów stosowanych przy projektowaniu i budowie.

W szkoleniu uczestniczyło ok. 180 osób członków PIIB lub SEP z całej Polski. Nad stroną techniczną wydarzeniem czuwał Kol. mgr inż. Jakub Głuchowski z OP SEP, natomiast za organizację szkolenia odpowiadała Pani Karolina Przybylak z WOIIB.

Planowane są jeszcze dwie retransmisje tego wydarzenia. Informacja o możliwości uczestnictwa w nich członków SEP zostanie zamieszczona na stronie internetowej Oddziału Poznańskiego SEP: www.sep.poznan.pl .

Opracował: Ryszard Niewiedział - Wiceprezes OP SEP ds. naukowo-technicznych